Website Archive‎ > ‎

2014 Presentation Night

posted 30 Nov 2014, 13:59 by Spen A.C.   [ updated 19 Jan 2015, 14:40 ]
The annual Spenborough and District AC awards evening went ahead, as usual in recent years, at Cleckheaton Rugby Club and proved a great night for those who attended. Plenty of good food (thanks to Sheila Bolland and the caterers), plenty of dancing (almost back the the halcyon days of 20 years ago in Batley!), lots of good chat and of course a wealth of worthy trophy winners in various categories.

Most pleasing was to see Frank Reddington up and about again after his recent coming together with a slippery pavement after a rather ambitious dismount of his bicycle a couple of weeks beforehand. Everyone was thrilled to have stalwart and Chairman of the club Frank back again and a huge round of applause was the first of many as Frank took to the floor as ‘guest of honour’ to hand out the prizes this year.

After everybody acknowledged those who work so hard behind the scenes: the coaches, those that run the tuck shop, those who sit in the cold and draught near the door to collect money on club nights, and all those parents who run younger athletes to and from training and meetings, veteran thrower Nick Crimmen was first up to receive the Senior Mens Track and Field award for most points, largely courtesy of launching the shot and discus further than anyone else in the club. He finished 2014 ranked fifth in the UK in the over 45s shot list with 12m 54 and also sometimes hurled the hammer in league meetings to gain extra points.

The Junior Mens trophy went to someone also accustomed to picking up awards after another terrific season including pbs at 100 and 200m. Leon Greenwood lowered his 200m pb to 22.01 in the West Yorks Champs at Cleckheaton in September, while he was third in the Yorks Champs and 5th Counties over the longer distance. 

U17 mens award was retained for a second successive year by Glenn Aspindle - a young multi-disciplinary athlete who did all but one of both the Youth Development League and the same in the senior league. He started the year winning the West Yorkshire Schools Javelin with a PB by over five metres of 49m 41. The West Yorkshire Champs saw him claim silvers at Javelin, 400mH and triple jump - the latter two with personal bests. He was also second in the I/C Javelin, helping Yorkshire to fine victory, before grabbing ... yes another silver in the Triple Jump and bronze, by way of a change, in the Javelin. Fed up with being the bridesmaid he brilliantly took the under 17s trophy in the West Yorkshire League and broke a 27-year old Javelin record in the final meeting of the series.

The U 15 boys T & F award went to Philip Docherty - one of the club’s many young athlete in his first season of competing in the YDL where he excelled in everything which was asked of him.

The U 13 boys trophy was picked up by another in his first season of YDL competition Tyler Cossins who also contested numerous events throughout the year for the Red and Golds.

The youngest age group - the U11Boys - saw Jack Quinn savour a great season in the West Yorkshire League.

The Senior Womens T & F league award went, not for the first time, to a stalwart without whom we probably wouldn’t have finished as high as we did in the Northern League - every point counted as the one-point victory at Halifax showed and Emma Rawnsley, who has won the trophy three times before, scored so many more than one in a multitude of events.

Rosa McKie continued where she left off the year before and, having taken the lower age group award then, the multi-eventer, doing everything from 400m hurdles and triple jump to high jump, claimed the Junior Womens T & F trophy in 2014.

Rosa’s Under 17 womens crown went to Erin Newsome - a young lady who made it to the English Schools Champs where she finished 5th and Yorkshire champs at both the 100m and 200m.

The U 15 girls title was taken by Charlotte Bell who continued where she left off at the end of 2013 and became West Yorkshire League Champion at both shot and discuss, and had to cope with longer and heavier implements at several disciplines this year too as she shot up...no pun intended - the age scale ...Charlotte also still bettered her hammer and javelin pbs this year.

At U 13 level, in her first season competing in the Youth Development League Hannah Smurthwaite excelled over the shorter distances, hurdles and long jump, while the Under 11 girls trophy was picked up by another prolific first full year competitor Natalie Groves.

Lewis Bellwood was adjudged the most improved male track athlete having done everything from 100m to 1500m S/C plus a few decent park-runs at Oakwell Hall, while Erin Newsome picked up the most improved female on the track, having edged her way up to 14th in the UK under 17 rankings at 100m this year when winning the Inter-Counties at Derby.

The most improved male in the field, for all the already mentioned successes in 2014, plus a fine late season Octathlon at Cleckheaton where he set new pbs in high jump, long jump and Shot putt was undoubtedly Glenn Aspindle.

The most improved female field athlete saw another trip up to the top table for Charlotte Bell.

Cross Country awards were many with The Dransfield Trophy - for Best overall male XC - being earned by Joshua Woodcock Shaw who, the previous winter, became the first Spenborough senior runner since Jeff Hornby in the nineties to win a West Yorkshire XC League race outright - at Bramley, although unfortunately, like Emma Wilkinson, is away at University so was unable to collect either of his/her two awards on the night - Emma also taking Julian Trophy.

The Best performance by a male athlete on the country was Liam Stedman who turned 18 this year and finished 5th in Yorks County Championship at North Stainley back in Jan before a poorly appendix forced him to miss the majority of the summer.

Other Cross Country awards were as follows:

U 11 boys - Harry Brackenridge
U 11 girls - Natalie Groves
U 13 boys - Nicholas Brackenridge
U 15 boys - Tobin Rhodes
U 17 boys - James Anthony
J/Snr men - Joshua Woodcock Shaw
U 13 girls - Lydia Hall
U 15 Girls - Courtney Benson
J/Snr women - Emma Wilkinson 

The award for the most - most improved road runner went deservedly to Tom Dart who destroyed his best times at everything from 5 kilometres up to Marathon, while becoming a regular parkrun winner at both Dewsbury and Oakwell Hall.with 34:55 at 10km possibly his best mark.

The ‘most improved road competitor’ was adjudged to be Lisa Dowson, ‘most promising’ was Stephanie McIntosh, while taking the male award after year of hard work training was 16-year old Henry Carter.

The annual Spen 20 Champion trophy for the first Spenborough runner home in the club’s annual 20-mile pre-London Marathon race was, not for the first time, the incomparable Kevin Ogden who, like a fine wine, just gets better and better with age and went on to lower his best time for a marathon in the Mall shortly afterwards with an immense run of 2 hours, 37 minutes and 30 secs. Kevin also getting his track 5000m time below 16 mins to rest at 15:53 in the Yorks Champs at Cudworth to complete another excellent season.

The Earnshaw Trophy is for best male field performance meant another trip up to shake hands with Frank Reddington for multi-disciplinary maestro Glenn Aspindle, whilst the Sherwood Trophy for best female, so picking up her third award of the night, went to Charlotte Bell.

The Spen Grand Prix is for the highest placed runner in a selected series of road races throughout the year and with no fewer than 7 maximum scores Kevin Ogden claimed his second trophy of the night. The ladies award went to Debbie Gatland, whilst Lydia Hall and Henry Carter both took their second awards of the evening in the junior section.

The Presidents Cup is presented for momentous service away from the competitive arena and long time secretary and stalwart club member Marjorie Bains deservedly gained the honour in 2014, on the day her husband, another great servant to the club over the years, Roy celebrated his birthday.

The final silverware to be handed out was the Allat Memorial Cup for the most outstanding athlete and, while there were a host of fine performances to choose from from the likes of Glenn Aspindle, Leon Greenwood, Asthon Greenwood, Mason Greenwood, Joshua Woodcock Shaw, Jamal Russell, Sasha Craig, Erin Newsome, James Anthony, Paul Davis, Simon Bolland, Ryan Dransfield and Emma Wilkinson (to name just a few), the Cup was awarded to Keith McGhie for his double gold medal winning efforts at the European Veterans Athletics Championship in Izmir, Turkey. Keith won V55 800m heat and final, clocking the fastest time by a UK athlete in the age group this year, before helping the Great Britain quartet to victory over France and Germany in the 4x400m on the final day of competition.

Other winner on the night included Sam and Alex Boryslawski, who claimed the club’s two guaranteed London marathon spots after their individual applications fell outside of the cut-off mark, while there were also cash bursaries and awards for county championships or higher for Leon Greenwood, Ashton Greenwood, Mason Greenwood, Erin Newsome and Emma Wilkinson.



Comments